1 Ekim 2015 Perşembe

Öğretmenler günü gelirken...

Ev dışında, çocukluğumuzun ilk kahramanı. İlk dış dünyaya açılış, ilk sıcak temas. Sıcacık kavrayan eller, ilgiyle bakan gözler.
Anne kadar sıcak ve şefkatli. Ve çok şey biliyor.
Neredeyse Dünyadaki her şeyi biliyor.
Ben de büyünce onun gibi olmak istiyorum, evet evet. :)
öğretmenler günü ne zaman 2015

Sizler de benim gibi şanslı bir çocukluk geçirdinizse, ilkokul öğretmenimden bahsettiğimi anlamışsınızdır.
Benim öğretmenim, çok güzel bir kadındı.
Sıcacık ve çok güzel elleri vardı.
Yumuşacık bir sesi vardı. Ne kadar dingindi.
Hep güzel giyinirdi. Hep temizdi, hep yakıştırırdı kendine giydiklerini.

Ahhh o Eller...
"Benimki de, benimki de" dediğinizi duyar gibiyim.
Nereden mi biliyorum?
Sonrasında birçok arkadaşımla konuştuk çünkü.
İnanılmaz ama bir çoğu şaşırarak "hadi canım, benimki de öyleydi" dediler. Neredeyse hepimizin aklında, sıcacık, güzel eller, sakin, dingin ses kalmıştı 40lı yaşlara geldiğimizde. Hepimizin öğretmeni çok güzeldi, üstelik her şeyi de biliyordu. 
En çok elleri düşüyordu aklımıza, bir de kocaman gülümsemesi. 
Ve yaşlandıkça daha çok özlüyorduk onu.
öğretmene en güzel hediye
Ama büyüyorduk işte. Ve hep çok işimiz vardı. Bazen bir telefon açamayacak kadar meşguldük hatta. 
Çoğumuz izini kaybetmiştik zaten. İstesek de arayıp soramıyorduk.

Hediye kabul etmenin asaleti...
Ben her bahar aşık olurum der gibi söyleyeyim :) , her Ekim sonu Kasım başı ilkokul günlerimle ve öğretmenimin hatıraları ile dolar taşarım. Hem kendi öğretmenim için sabırsızlanır, hem de oğlumun öğretmenleri için hediye hazırlığına başlarım.

Emeği yoğun, bedeli düşük, buram buram özen kokan hediyeler...

Bu da eski bir alışkanlık. Bizim öğretmenimiz bedeli yüksek hediyeler kabul etmezdi çünkü. Onu rencide etmeyecek, borçlu yapmayacak hatırası büyük hediyeler isterdi.

Sırası gelmişken; ben bu kadar güzel bir hediye kabulü de görmedim. 
Bazen sokak satıcısından alınmış kokmayan bir çiçeği bile nasıl koklardı, sanırsın cennet bahçesini sunmuşsun. Hepimizin yarıştığını hatırlıyorum, en güzel minik hediyeyi sunmak için. Ve koskocaman öpülmek için. 
Asil kadınım benim...

Belki de hediyeye dair hassasiyetim o günlerden kalmadır kim bilir? Belki de o yüzden hediye vermeyi, almaktan daha çok severim çoğu zaman.

Öğretmenler günü ne zaman?
öğretmenler günü hediyesi
Bu yıl bu yazıyı hazırlarken, merak edip baktım. Öğretmenler gününü 1981 yılından beri kutluyormuşuz. İlkokula 1980 girişli olduğum düşünülürse, belki de, öğretmenler gününün en yeni ve kıymetli olduğu zamanlara denk gelmiş çocukluğum. Başta da belirttiğim gibi şanslıymışım. Bu özel seremoniyi yaşayabilecek fırsatım olmuş. 40lı yaşlarda içimi sıcacık eden anılarım birikmiş.

Ve bu yıl, 24 Kasım Öğretmenler Günü Salı gününe denk geliyormuş. Benim için bugünü kutlamak, büyük keyif olduğundan ve öğretmenlik, tüm klişe laflardan uzak, mutlak anlamı ile, en kutsal ve en özel meslek olduğundan, dolu dolu ve tam zamanında yaşanmasını isterim. Hafta sonuna geldi mi mahzunlaşırım.

Günümüzde bunca fırsat mağazası, sezon indirimi arasında öğretmene hediye almak, eskiye göre, belki çok daha kolay. Ama özen dedik ya, en baştan beri. Öğretmenlere özel hazırlanmış, pahada hafif, maneviyatı yüksek gülümseten hediyeler bulmak o kadar kolay değil.

İşte bu nedenle, yüzleri gülümseten, ruhu olan, sıcacık hediyeler için sayfamıza da bir göz atın deriz.

Siz de benim gibi şanslı çocukluk geçiren orta yaşlılardansanız, ya da oğlum gibi şanslı çocuklara sahipseniz; bu yıl öğretmenler gününde onları kocaman kocaman öperken, sevimli hediyeler vermeyi ihmal etmeyin.

Hayat güzel öğretmenlerle çok güzel. Onlar mutlu ve umutlu olduğunda, emin olun çok çok daha güzel yaşayacağız yarınlarımızı.

Tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler günü kutlu olsun. Bugün hepsi çok çok mutlu olsunlar.
kadın öğretmene öğretmenler günü hediyesiAma en çok da benim ilkokul öğretmenim gibi, oğlumun ilk ana okulu öğretmeni gibi, öğretmen olmak için yaratılmış, yüzlerce insanın hamurunda emeği olanlar bugün başka mutlu olsunlar.

Halen hayattalarsa, sakın bu fırsatı kaçırmayın. 
Koşarak gidin, kocaman sarılın. 
Minik ama anlamlı hediyenizle gözlerini doldurun. 
Şanslı olduğunuz için yine şükredin. 
Ve bugünün tadını çıkarın. Hatta azıcık şımarın bulmuşken. :)

Belirtmeden geçmemeliyim; bu yazı benim en büyük şanslarımdan olan Seyhun öğretmenime, oğlumun ilk öğretmeni olduğu için her gün teşekkür ettiğim Canım Mukaddes Öğretmene gelsin :) .

Son olarak öğretmenliği hep çok yakıştırdığım, çok şey öğrendiğim, bizi uzun süredir yıldızlar üzerinden izleyen, oğlumun babannesi Sevgi Sultan'ın da ruhu şad olsun. 
Keşke yanımızda olsaydın.

Daha ne diyeyim, geç olmadan hadi :)

Sevgiyle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder