6 Nisan 2015 Pazartesi

Bir bayram daha neşeyle geçti, Paskalya...

Bayramların hepsi güzeldir, hepsi coşkuludur, çünkü hepsi de neşe kokar. Her ne kadar artık ‘nerede o eski bayramlar’ cümlesi hepimizin diline pelesenk olmuş olsa da, yine de bayram huzurdur
paskalya bayramı, tavşan, yumurta ve çikolata
hissedene, renk verir yaşayana. 
Türkiye’deki ve dünyadaki bütün Hristiyanların kutladığı Paskalya bayramı da tıpkı yumurtalarındaki boyalar gibi renk katar insanın hayatına. Evet, girişimizden de anlaşılabildiği gibi Paskalya Bayramı’nı konuşacağız beraber. Paskalyada ne yapılır? Bayram günü ne yenir, ne giyilir? Ülkemizde yanı başımızda yaşayan dostlarımızın bu özel günlerinde belki onlara ufak bir hediye de almak isteyebiliriz. O zaman bir de cevaplamamız gereken Paskalyada ne hediye alınır sorusu var karşımızda. Haydi bakalım, hep beraber buyurun renk cümbüşüne.
Efendim, Paskalya dediğimiz Hristiyanların dini bayramı her sene Mart sonu ile Nisan sonu arasında bir tarihte Pazar günü kutlanır. Her sene değişen bu tarih, farklı Batı ve Doğu Hristiyanlık için bir hafta arayla kutlansa da ritüeller hep aynıdır.
paskalya adetleri

Paskalya hazırlıkları...
Paskalya deyince akla ilk gelen şey, tabi ki de rengarenk yumurtalardır. Perşembe akşamı haşlanan ve özel yumurta boyaları ile rengarenk bir hale bürünen yumurtalar, yeniden doğuşu simgeler. Ev ahalisinin keyifli anlar yaşayarak beraber boyadığı yumurtalar hazır olduktan sonra, heyecanla Cumartesi akşamki kutlamayı bekler.
Yumurta boyamasının yanı sıra bir başka adet de lezzetine doyum olmayan, özel ev yapımı Paskalya çörekleridir. Özel mahlep ve sakızla yapılan Paskalya çörekleri bütün eve müthiş bir koku yayar ve o da arkadaşı yumurtanın yanında hafta sonunu beklemeye başlar.

Paskalya Evi...
Paskalyada evler adeta bir panayıra döner dersek yanlış konuşmuş olmayız. Evin her tarafına süs
paskalya sofrası
yumurtalar, tavuklar, tavşanlar konur, çeşitli süslemeler yapılır. Evin kapısına Paskalya kapı süsü, bahar dallarına yumurtalar asılır. 
Kısacası Paskalya ile evde bahar karşılanır.

Bayram Gecesi ve Ertesi Gün...
Bütün aile, eş dost bir evde toplanır ki; genelde bu ev, ailenin en büyüğünün evi olur. ‘Yok yok’ olan Türkiye Hristiyanlarının Paskalya sofralarında, midye dolma, topik mezelerin olmazsa olmazı iken, ana yemekte balık yemek de esas alınır.
Yumurtaları unuttuk sanmayın. Yemeğe başlamadan, sofranın ortasında bulunan yumurta kasesinden masa etrafında oturanlar dilediği rengi seçer ve başlarlar yumurtaları tokuşturmaya.
Bazı şeylerin sebebi yoktur, adettendir. Tabi ki de en sonunda kokusu hala evde gezinen çörek masaya gelir.
paskalya sofraları
Genelde çöreğin altına bir yerine madeni bir para sıkıştırılır ve o dilimi alan kişinin o sene şanslı olacağı düşünülür. ( Bu geleneğin aynısı yılbaşı sofrasında da yapılır.) Cumartesi akşamı yenilen bu yemekten sonra Pazar öğlen de yemeğin aynısının biraz daha hafifi yine evde ailecek tekrarlanır. 
Anlayacağınız, Pazartesi günü diyete girmek kaçınılmaz olur...

Giyim Kuşam..
Bayramlık giyinme adabı, Paskalyada da hükmünü sürdürür. Herkes en güzel kıyafetleriyle Paskalya gecesi kutlamasını, adeta bir cümbüşe dönüştürür.

Paskalya Hediyeleri...
Efendim, komik gelebilir ama Paskalya hediyesi adeti nedir biliyor musunuz? Çikolatadan yapılmış dev tavşan ve yumurtalar. Küçük büyük demeden mutlaka her evde bu Paskalya çikolatasından bulunur.
paskalya çikolata sepeti
Tabi ki çocuklara bu tavşanlardan verildiğinde, gözleri bir başka parlar ama içindeki çocuk hiç büyümemiş olanların ve bu geleneği sürdürmek isteyenlerin de bir numaralı tercihi olur bu hediyeler.
Bu konuda başvurulacak yer ise çikolata deyince akla gelen ilk isim olan Pelit’ten başkası değildir. Eskiden bu işi hakkıyla yapan sayılı pastaneden biri olan Pelit’in yanı sıra şimdi başka pastaneler de Paskalya çikolatası satmaya başladı, bizden söylemesi.
Bunun dışında, yaldızlı yumurta şeklinde ufak çikolatalar sepetlere konularak hediye edilebilir. 
paskalya çikolataları
Veya bir sepet içerisine peluş tavşanlar, yumurta çikolatalar, drajeler konulup şık bir hediye sepeti hazırlanabilir. Paskalya bayramında kimse öyle büyük hediyeler beklemez, sepette tavşan olsun, çikolata olsun, yumurta olsun ha en önemlisi sevginiz olsun yeter.
Siz de özellikle bu bahar aylarında etrafınızda kırmızı yumurtalar, tavşanlar, devasa çikolatalar görürseniz, şaşırmayın, Hristiyan aleminin Paskalya neşesi sarmıştır dört bir yanınızı. 
Paskalya çikolatanızı kendiniz yapmak mı istiyorsunuz, buradaki reçeteden faydalanabilirsiniz.

Dünyadaki bütün bayramları, hiçbir ayırım yapmadan beraberce kutlayabileceğimiz, huzurlu, umutlu, mutlu, rengarenk günlerimiz olsun.
Günlerimiz bayram neşesinde, bayramlarımız hakkettiği neşe içinde beraberce geçsin.

Sevgiyle,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder