30 Mart 2015 Pazartesi

Anneanneler Candır, hiç kimselere benzemez!

Anneden üstün varlık yoktur tabi ki, ama bir ‘anneanne’nin de yerini kimseler tutamaz. Çocukluğunuzdan bu yana her şeye tamam diyen tek kişi odur çünkü hayatınızda.
büyükanneler ve torunları
Annelerin acemilik dönemi vardır, anneanne ise olgunlaşmıştır çoktan. Sevgisini öyle bir verir ki size, dünyada sizi herkes öyle sevecek sanırsınız. Onun kucağında bulduğunuz huzur ise ne sevgilide bulunur, ne başka bir yerde.

Çocukluğum Anneannem...
Doğduğunuz andan itibaren, anneannenin tek neşesi, tek huzuru, tek derdi siz olursunuz. Onun hayatındaki en önemli kişi de yine sizsinizdir. Kızından çok sizi sever belki de. Çünkü siz, onun meyvesinin meyvesisinizdir.
Ama siz de içten içe bilirsiniz, o sizin için başkadır. Gizli idoldür anneanne. O her şeye değer. Sizden hiçbir şey beklemez. Olur da ona bir şey alacaksınız duyacağınız ilk cümle şu olur: ‘Aman be yavrum, paranı bana harcama’ Oysa o size ömrünü harcamıştır.
Gelin biz bir kerelik de olsa anneannelerimizi dinlemeyelim ve ufak da olsa bir şeyler hediye ederek onları mutlu edelim. Unutmayalım anneannelerin en şirin ve iddialı özelliği de ‘istemem yan cebime koy’culuklarıdır.
Anneannenize hediye alacaksınız diye özel bir gün beklemenize gerek yok. O sizin elinize para sıkıştırırken özel günleri beklemedi hiçbir zaman değil mi ama? O zaman ne yapıyoruz? Ara sıra ona ufak tefek hediyecikler alarak onun yüzünü güldürüyoruz. Anneler gününü ve doğum gününü ise asla kaçırmıyoruz.

Sizin anneanneniz hangisi?
pamuk büyükannem
Eğer şıkı-şıkıdım, tak takıştır tarzında kokoş diye de nitelendirebileceğimiz cici bir anneanneniz varsa, bize inanın alacağınız zarif bir çift küpe onun her zaman hoşuna gider. Arkadaşlarıyla çıktığı yemeklerde şöyle bir salındığında, ‘torunumun hediyesi’ demek kadar keyiflisi var mı şu dünyada?
‘Yok benim anneannem pek öyle biri değildir, en fazla market alışverişine çıkar’ diyorsanız, evde otururken dizlerine sereceği yün bir şal örebilirsiniz. Hep o size örecek değil ya. Emin olun ondan öğrendiklerinizle ve emeğinizle yaptığınız bu hediye onun için paha biçilmez olacak.
Kahve içmeden duramayan bir anneanneniz varsa, kahve fincanı onun için birebir bir hediye olacaktır. Dilerseniz gümüş, bakır gibi özel kaplamalı fincanlar alabilirsiniz. Ya da cıvıl cıvıl çiçekli fincanlar, sevgi bahçenizin sembolü olabilir. Ama daha özel bir şey istiyorsanız; fincanın üzerine de anneannenizin baş harfini yazdırabilirsiniz. Bize inanın, içtiği kahveye doyum olmayacak.
büyükanneye çikolata hediye‘Benim anneannem tatlı canavarıdır!’ diyorsanız, tam size göre bir fikrimiz var. Mağazamızdan alabileceğiniz Pelit markalı, anneannenize özel hazırladığı anneannem etiketli madlen çikolataları tam size göre olacak. Buradan bu ve benzer anneye özel çikolatalarımızı inceleyebilirsiniz. Bu çikolataları yalnız başına alabileceğiniz gibi ona özel aldığınız hediyeleri anlamlandırmak için de kullanabilirsiniz.

Her anneannenin elinden çıkan yemek, dünyanın en iyi restoranınkinden daha lezzetlidir. E o zaman ne duruyorsunuz, anneannenize yine ellerinizle hazırlayacağınız bir hediye almaya ne dersiniz? Onun yemek tariflerini ve üstüne bir de sizin daha modern yemek tariflerinizden oluşan tarifleri toplayıp el yazınızla güzel bir yemek kitabı hazırlayın. Bir de üzerinde “anneannem’in mutfağı” yazılı bir mutfak önlüğü buldunuz mu, tamamdır.
Anneannenize ne yapsanız az. Onun kanatları altında yaşadığınız her günün kıymetini bilin. Alacağınız her hediye onun için servet olacak, unutmayın.
Ha bir de aklınızda olsun; "evlat sermaye ise torun kâr"dır; bu onlar için hiçbir zaman değişmez. Eğer hayatınızda bir anneanneniz varsa, emin olun dünyadaki en şanslı kişi sizsiniz. Onun kanatları altında size hiçbir şeycik olmaz. 
Size bu denli değer veren bir kadının ömrü sağlıklı ve uzun olsun, daima el ele, diz dize olun .
Sevgiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder